Zámek Adršpach

Barokní zámek Adršpach, který patří stejnojmenné obci, nabízí služby Regionálního informačního centra, výstavu Play Broumovsko a hlavně - horolezecké muzeum, první v České republice.

V barokním zámku se nachází první horolezecké muzeum v České republice. Expozice přibližujepískovcové lezení, které k Adršpašsko-teplickým skalám neodmyslitelně patří. Další část je zaměřená nadobývání velehor. Vystaveny jsou fotografiehistorické dokumenty i vybavení horolezců pro lezení na pískovcových skalách i ve velehorách. Momentálně probíhá na zámku i výstava kostýmů a rekvizit z pohádek, které se zde natáčely.

Z historie zámku: zámek v Adršpachu byl založen jako tvrz v 15. století pány Berky z Dubé. V dnešní podobě byl postaven v letech 1577-1580 od Adama Bohdaneckého, rytíře z Hodkova. Po roce 1620 měnil často majitele, až byl v roce 1655 koupen Vilémem Krakovským z Kolovrat, v jehož rodu zůstal až do jeho vymření v roce 1770.

Kolem roku 1800 patřil hrabatům z Blümegen, po nichž dědil jej hrabě Hartmann z Klaršteinu, který jej dal v roce 1825 obnovit. Mezi lety 1828 až 1945 patřil zámek baronům Nádherným z Borutína. Při obnově v roce 1886 byl přistaven na hlavním průčelí balkon.Z